H ερευνητική ομάδα του «Ηράκλειτου» και ο Σύνδεσμος για την Πρόληψη και Αντιμετώπιση της Βίας στην Οικογένεια (ΣΠΑΒΟ) ξεκίνησαν συνεργασία στο πλαίσιο του έργου EWA: Empowering Women Athletes για την προώθηση και αξιοποίηση της τηλεφωνικής γραμμής υποστήριξης 1440 που ήδη λειτουργεί ο ΣΠΑΒΟ ώστε να μπορούν οι γυναίκες που δραστηριοποιούνται στον αθλητισμό και έχουν υποστεί σεξουαλική παρενόχληση ή έμφυλες διακρίσεις να απευθύνονται στον οργανισμό και να λάβουν ψυχοκοινωνική στήριξη.
EWA: συνεργασία του Ηράκλειτου με τον ΣΠΑΒΟ
![](https://heraclitus.mitos.app/wp-content/uploads/2022/08/Screenshot-2022-08-31-at-14.03.16-1568x509.png)